139404141347259255628514

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان این که هزینه حمل و نقل در کشور ما دو برابر کشورهای صنعتی است، گفت: در ایران شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی وجود ندارد و کامیون‌ها به صورت خودمالکی اداره می‌شوند که برای رقابت‌پذیری نیازمند حضور شرکتهای خارجی هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ولی‌الله افخمی‌راد امروز در همایش تخصصی حمل و نقل صادراتی، فرصت‌ها و چالش‌ها اظهار کرد: اکنون شرایط کشور متفاوت شده است به طوری که در ماه‌های اخیر ۱۴۵ هیئت تجاری و خارجی در کشور حضور پیدا کرده‌اند و ۴ هزار نفر از مسئولین کشورهای غربی و خارجی به ایران آمده‌اند که این امر نشان دهنده تحول اساسی و توسعه اقتصادی در آینده است.

وی افزود: امیدواریم که با برداشته شدن تحریم‌ها و برقراری روابط با این تیم میزان مراودات اقتصادی ما با سایر کشورها افزایش یابد و حجم درامدهای کشور افزوده شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: با کاهش قیمت عرضه کالا و رقابت‌پذیری کالا و خدمات ایرانی می‌توانیم حضور گسترده‌تری در بازارهای صادراتی داشته باشیم که در این ارتباط با پذیرش سرمایه‌های داخلی و خارجی می‌توان به حجم تولید و صادرات اضافه کرد.

افخمی‌راد تصریح کرد:  برای توسعه صادرات باید تفاوت هزینه‌های صادراتی کالا و خدمات ایرانی با مشابه خارجی مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: حمل و نقل تاثیر مستقیمی در قیمت تمام شده کالاهای صادراتی دارد به طوری که در کشور ما هزینه حمل و نقل با وجود اینکه قیمت انرژی بالاست نرخ بیشتری در مقایسه با سایر کشورها دارد.

* هزینه حمل و نقل در ایران دو برابر کشورهای صنعتی است

افخمی‌راد گفت: سهم حمل و نقل از صادرات کالاهای نیمه‌فرآوری شده ۱۸ تا ۲۵ درصد و در کالاهای خام ۳۰ تا ۳۵ درصد است در حالی که این کالاها در کشورهای صنعتی حداکثر ۱۸ درصد هزینه‌ها است، یعنی هزینه حمل و نقل در کشور ما دو برابر کشورهای یاد شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: پایین بودن توان عملیاتی بنادر ما در مقایسه با بنادر شرکای تجاری ایران مانند چین، امارات قابل ملاحظه است به طوری که توان عملیاتی بنادر ما ۵ میلیون و ۱۶۳ هزار TU، امارات ۲۱ میلیون TU و چین ۱۸۲ میلیون TU که حتی کشور امارات ۵ برابر ما ظرفیت ما توان عملیاتی بندری دارد.

افخمی راد در ادامه با بیان اینکه حمل و نقل زمینی ما با مشکلات متعددی روبرو است، گفت: خود مالکی کامیونها و اقدام شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی ازجمله مواردی است که هزینه حمل و نقل را در کشور ما افزوده ا

ست.

* ا یران نیازمند حضور شرکتهای خارجی بین‌المللی است

وی اضافه کرد: برای منطقی شدن قیمت‌های حمل و نقل باید رقابت‌پذیری لازم صورت گیرد و شرکتهای بین‌المللی خارجی در ایران حضور یابند.

وی افزود: آماده نبودن ظرفیت‌های تولید و عدم رقابت‌پذیری کالاها از لحاظ قیمت با نمونه‌های خارجی از جمله مواردی است که مانع توسعه صادرات شده است.

این مقام مسئول در بخش صادرات کشور گفت: ناوگان حمل و نقل داخلی کشور نیز بسیار ضعیف است و جا دارد که شرکتهای حمل و نقل داخلی برای ارتقای کمی و کیفت کامیون‌های خود اقدامات اساسی انجام دهد.

وی یادآور شد: زمانی که در مرز بازرگان حضور می‌یابند کیفیت کامیون‌های ایرانی با ترکیه بسیار مشخص و قابل ملاحظه است.

افخمی راد گفت: هزینه هر کانتیتر در بندر شهید رجایی ۴۳ دلار است که این رقم در مقایسه با بندر راس‌الخیمه، فجیره و سلامه‌عمان تفاوت بسیاری دارد به طوری که این رقم در بنادر یاد شده به ترتیب ۱۳ دلار و ۷ دلار است.

وی افزود: زمان بارگیری و تخلیه در بنادر کشور با ۶ کشور مقایسه شده است به طوری که بارگیری در بندرعباس ۴ روز و ۹ ساعت و ۴۵ دقیقه انجام می شود این رقم در کشورهای مقایسه شده کمتر از ۱۰ ساعت است.

باکس دانلود
QR Code
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: adminmohammad
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری

دسته ها

وبگذر