DOWNLOAD

بهمنگان، جشن ایرانی

جدید 2019 » گردشگری
۳۰ دی ۱۳۹۴
30 بازدید

رسم بهمن گیر و از سر تازه کن بهمنجنه

ای درخت ملک بارت عزّ و بیداری تنه (منوچهری)

جشن نزد ایرانیان باستان مراسمی‌آیینی و مقدس بوده است. همان گونه که ریشه لغوی واژه یعنی yaz بر مفهوم نیایش و پرستش دلالت می‌کند،جشن‌های گوناگون باستان که بسیار هم بوده اند ناظر بر بر پایی مراسمی‌به مناسبت نیایشی بودند. در تفکر اسطوره یی آغازین یزش یا جشن جهان را به وجود می‌آورد، آن را نگاه می‌داشت و آن را به فرشگرد یا تجدید حیات هدایت می‌کرد.

بنا بر متون پهلوی اورمزد منشا نخستین یزش، برای آفرینش جهان یزشی به جای آورد سپس برای زندگی بخشیدن به کیومرث که منشا گیاه و انسان نباتی است وبرای قبولاندن دین به زرتشت یزش‌های بعدی را برپا داشت و در پایان جهان همراه با سوشیانت آخرین منجی، واپسین یزش را به جای خواهد آورد.واپسین یزش جشنی است به پاس رستاخیز مردگان که در طی آن بی مرگی به زنده گان بخشیده خواهد شد و بدی برای همیشه از میان خواهد رفت و هستی، فرشگرد یا حیات دوباره خواهد یافت. پس یزش، پایی در زندگی و پایی در مرگ دارد یا به بیانی دیگر جشن، ستایش فرگشت زندگی، مرگ و فرشگرد یا بازآرایی جهان است.

یزش یا جشن نشانی بزرگ را بایسته است؛ زندگی و بازآرایی واپسین و پیروزی بر بدی و نیستی.افزون بر این نمایش‌هایی آیینی که طی جشن برگزار می‌شود، هدفی آموختاری را در پی دارد و آن آموزش آیین‌ها و مناسکی است که دستاوردش بازآرایی جهان رو به پیری مکرر است. چنانکه در متن پهلوی بندهش آمده است در سه هزاره دوم از چهار سه هزاره آفرینش اسطوره یی ایران باستان هنگامی‌که اهریمن با دعای اورمزد به مدهوشی افتاده بود اورمزد آفرینش مینویی خود را صورت مادی و گیتی بخشید. او به یکسال آسمان، آب، زمین،گیاه، گوسفند و مردم را آفرید که زمان آفرینش هریک فاصله چرخه‌های گاهنبارهای ششگانه و جشن‌های مربوط به آن است. در آفرینش اسطوره یی آفریدگان چنان آرایش یافتند که اهریمن را پس از تازش رها نسازند و نگذارند که بگریزد و به فرجام مرد پرهیزگار است که اهریمن را شکست خواهد داد و در این نبرد یکایک آفریدگان اورمزدی او را و یکدیگر را یاری خواهند داد.

در این راه گذر زمان که نام سی ایزد بر روزهای هر ماه آن و نیز بر دوازده ماه نهاده دارد آفریدن را امکان می‌بخشد (بهار،۱۳۷۸،۴۳) به پاس گردش زمان و آفرینش هرکدام از این آفرینش‌ها و ایزدان جشن‌هایی که نیایشی در خور و بایسته بوده برگزار می‌شد به ویژه اگر نام ایزد روز و ماه یکی می‌شد. بسیاری از این جشن‌ها به ویژه آن‌هایی که به ایزدان بزرگتری اختصاص داشتند و یا پیشینه یی فصلی و کشاورزی داشتند برقرار ماندند هرچند گاه مفهوم آیینی خود را از دست دادند اما چون ریشه در ژرفای ناخودآگاه قومی‌داشتند به حیات خود ادامه دادند. در سنجش جشن‌های ایرانی ما با چهار گونه جشن روبرو هستیم که افزون بر برخورداری از تفکر آیینی با گردش روز و ماه و سال و برداشت محصول انسان کشاورز و نیز با ملی گرایی ارتباط دارند؛

باکس دانلود
QR Code
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: adminmohammad
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری

دسته ها

وبگذر